Ruházat

KENDO-GÍ - A kendo-git úgy tervezték, hogy alá semmilyen ruhaneműt ne ve­gyünk fel és olyan anyagból készül, ami felszívja a verejtéket. Többféle anyagú és anyagvastagságú lehet a kendo-gi. Minél vastagabb ma­tériából készül annál erősebb, el­lenállóbb és jobban szívja a nedves­séget. A gi ujjának minden esetben a könyök alatt, körülbelül a kotéig kell érnie, teljesen takarva a könyököt.

A kendo-gi hossza optimálisan a combközépig ér, de mindenképp takarnia kell a hakama alatt viselt alsóneműt.

 

HAKAMA - A hakama egy bő nadrág, mely­et elöl és hátul övvel kötöttek meg a derékon és a hivatalos vagy ünnepé­lyes japán stílusú ruházat részeként a kimonó alatt viselték a szamurájok. A férfi hakamák az idők során sok változáson mentek keresztül: a szár kibővült, redők kerültek a csípő rész-re, összekötő zsinór került a szegély-re a bokánál. A kendóban használa­tos hakama a késő 17. században vált népszerűvé, mely a lovaglást is lehetővé tette.

A hakamán elöl öt, a hátsó ré­szen egy redő található. Az első öt redő a konfuciánus erényeket szimbolizálja. Ezek számos módon értelmezhetőek. Lehetnek az úr és az alattvaló, szülő és gyermek, férj és feleség, fiatal és öreg valamint a barátok közötti viszonyrendszer szimbólumai.

·         Jin: irgalom.

·         Gi: igazságosság.

·         Rei: udvariasság és etikett.

·         Chi: bölcsesség, intelligencia.

·         Shin: őszinteség.

A hakama hátulján egy redő ta­lálható, ami az egység eszményét jelképezi - egyedül lenni a megoldás­nál, az ember ne legyen két elmében egyszerre.

Ezeket a szimbólumokat szem előtt kell tartani a hakama rendezé­sénél, a redők hajtogatása, megtar­tása során.